logo

DOM DOSTĘPNY NA ROK 2021

KONKURS DOM DOSTĘPNY NA ROK 2021

WYRÓŻNIENIE HONOROWE

ROK  2015

ARCHITEKCI  Maciej Dobosz Filip Rafałko Bartosz Palus

OPIS  Zaprojektowany dom odpowiada na problemy, z którymi zmagać się będzie potencjalny inwestor w 2021 roku. Prostokątna, dwukondygnacyjna bryła ogranicza powierzchnię zabudowy do niezbędnego minimum. Możliwa jest więc lokalizacja budynku na niewielkiej działce budowlanej o szerokości 16m, a w przypadku zabudowy bliźniaczej obiekt usytuować można nawet na parceli o szerokości 13m.

Prosta, kubiczna forma poprzez swoją neutralność wpisywać się będzie w bardzo zobowiązujący charakter przestrzeni miejskiej. Natomiast zastosowanie przeszklonej werandy pozwala użytkownikowi samemu decydować o charakterze przestrzeni wejściowej, nadając obiektowi indywidualny charakter.

Obiekt zaprojektowano z ekologicznego i odnawialnego materiału – drewna. Zastosowany system dwuteowników drewnianych, oraz izolacji z wełny drzewnej pozwolił osiągnąć bardzo dobre współczynniki izolacyjności. Dom wyposażono w instalację wentylacji mechanicznej z wysokowydajnym rekuperatorem oraz podłogową instalację grzewczą, zasilaną pompą ciepła. Energia na potrzeby regulacji temperatury w obiekcie pozyskiwana będzie z ogniw fotowoltaicznych. Powyższe czynniki pozwoliły zakwalifikować budynek jako niskoenergetyczny w klasie NF40. Tym samym obiekt spełnia warunki dotyczące izolacyjności cieplnej na rok 2021.

Koszt budowy domu do stanu deweloperskiego to 474 tys. złotych.